kominiarz na dachu przy kominie

19 marca 2018

Sezon grzewczy powoli zbliża się ku końcowi. Czas na przeprowadzenie przeglądu komina. Przyjęło się, że trzeba go przeprowadzać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a rzadziej mówi się o tym, że powinno się go wykonywać również na wiosnę. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Przegląd minimum raz w roku

Zgodnie z polskim prawem, przynajmniej raz w roku powinniśmy zatrudnić mistrza kominiarskiego, żeby zrobił przegląd naszego komina. Warunkiem jest, aby był to kominiarz należący do Korporacji Kominiarzy Polskich – wtedy wykonany przez niego przegląd jest ważny.

Przy większych budynkach – od 2000 metrów kwadratowych, obowiązkowy przegląd instalacji grzewczej trzeba wykonywać minimum dwa razy w roku.

Częstotliwość wykonywania przeglądu zależy też od rodzaju paliwa.

Poza obowiązkowym przeglądem, kominiarz może za Ciebie wyczyścić Twój komin. Raz do roku to zbyt rzadko. Jak często więc i w jakim czasie czyścić komin?

Czyszczenie komina

Jak często

Czyszczenie komina, powinno się wykonywać nawet 4 razy w roku. Wiele zależy od tego, jakiego rodzaju materiału opałowego używasz i w jakim stanie jest Twoja instalacja grzewcza. Na pewno okresowe przeglądy i czyszczenie komina nie są czymś, na czym warto oszczędzać. Nie dość, że zostanie nam nałożona kara, to jeszcze stwarzasz zagrożenie dla siebie i innych.

Jeżeli masz wątpliwości czy Twoja instalacja działa prawidłowo, jak najszybciej wyczyść komin i wykonaj przegląd. O nieprawidłowościach może świadczyć to, że czujesz dym w domu czy mieszkaniu a wcześniej nie miałeś takiego problemu. W takim przypadku zawołaj kominiarza i nie używaj komina. Zanieczyszczony komin może się zapalić.

kominiarz na dachu przy kominie

Kiedy

Jaka pora roku jest najlepsza do czyszczenia komina? Przyjęło się, że powinno się wyczyścić komin prze rozpoczęciem sezonu grzewczego. Zdarza się jednak, że zima nas zaskoczy i pojawi się wcześniej. Śnieg i mróz to nie są sprzyjające warunki do wykonywania tego typu czynności dla profesjonalisty, a tym bardziej, dla Ciebie, jeżeli planujesz wyczyścić komin samodzielnie.

Dlatego dobrą porą na wyczyszczenie komina jest również początek wiosny. Możesz pozbyć się zanieczyszczeń po zimie, bez takich utrudnień jak śnieg czy mróz. A przed zimą tylko sprawdzić czy w Twoim kominie nie znajdują się ptasie gniazda i wykonać przegląd.

Przez kominiarza czy samodzielnie

Kolejnym dylematem, przed którym stoją właściciele domów jest to czy wyczyścić komin samodzielnie czy zatrudnić do tego kominiarza. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które przedstawimy poniżej.

Czyszczenie wykonane przez kominiarza, jest wykonane dokładnie i profesjonalnie, bo jest to osoba, która zna się na swoim fachu. Dysponuje niezbędną wiedzą i sprzętem, który nie uszkodzi Twojego komina. Wie, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo na wysokości. Zatrudniając kominiarza do wyczyszczenia komina, oszczędzasz też czas i energię, którą możesz poświęcić swoim najbliższym.

narzędzia pracy kominiarza

Jeżeli chcesz wyczyścić komin samodzielnie, powinieneś być osobą sprawną i zręczną. Wchodzenie na dach nie jest wcale taką prostą sprawą. Przyda się też odpowiednie zabezpieczenie i sprzęt. Minimum to specjalna szczotka do czyszczenie, specjalna szczotka, folia malarska, wiadro na sadzę, lusterko i latarka. Pamiętaj, żeby dobrać rodzaj szczotki do przewodu kominowego, aby go nie uszkodzić.

Dbanie o komin jest ważne

Dbanie o komin jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze, zapewnia bezpieczeństwo. Po drugie, chroni nas przed karą nałożoną za brak przeglądu.

Jeżeli przydarzy nam się wypadek, ubezpieczalnia może odmówić wypłaty ubezpieczenia przez bark wykonanego przeglądu. Warto więc wykonywać go regularnie i dbać o komin o każdej porze roku.