kominiarz na dachu

29 listopada 2019

Przychodzi zima i zaczynasz palić w piecu. Węgiel, drewno, a może stare meble lub niepotrzebne szmaty. Przez każde ogrzewanie domu czy mieszkania w kominie osadza się sadza. Jest ona niebezpieczna dla człowieka. Warto więc poprosić kominiarza przynajmniej raz w roku o wyczyszczenie komina. Na czym ono polega? Ile kosztuje? I jakie są skutki, gdy go nie wyczyścimy? O tym w dalszej części.

Czarny strój oraz szczotki wiszące za pasem to główne atrybuty kominiarza więc nie trudno rozpoznać go na ulicy. Widząc kominiarza wiele osób łapie się za guzik sądząc, że spotka ich szczęście. Ciężko spotkać kominiarza ubranego w prywatne ubrania, gdyż na czarnym mniej widać sadze.

Kominiarz powinien także posiadać swój indywidualny identyfikator z imieniem i nazwiskiem oraz numerem identyfikacyjnym. Warto przed wpuszczeniem go do domu sprawdzić identyfikator, aby uniknąć wizyty niepożądanego gościa.

miasto i dymiące kominy

A Ty dbasz o powietrze w swoim mieście?

Czyszczenie komina- na czym polega?

Zagrożenie dla całej rodziny stanowi zaniedbany komin. Wiele osób oszczędza na usługach kominiarskich tym samym ryzykując swoje życie.

Do prawidłowego wyczyszczenia komina będzie potrzebna szczotka kominiarska.

 • Kształt szczotki powinien być dopasowany do komina, co ułatwia łatwiejsze czyszczenie. Najlepiej wybrać szczotkę, która wymiarami będzie pasowała do wymiarów komina.
 • Materiał z jakiego została wykonana szczotka ma również duże znaczenie.
  • druciana- odpowiednia do przewodów wykonanych ze stali żaroodpornej oraz do murowanych konstrukcji
  • z tworzywa sztucznego- przydatna do czyszczenia kominów ze stali kwasoodpornej.

Do kompletu potrzebna jest kilkunastometrowa stalowa linka, dzięki której mamy możliwość opuszczenia szczotki w dół komina oraz jej wyciągnięcie.

Kula kominiarska nazywana obciążnikiem którą mocujemy do szczotki.

Jak wyczyścić komin od dołu?

 1. Przed rozpoczęciem czyszczenia komina należy przygotować kotłownię. Trzeba rozłożyć folię wokół kotła a palenisko musi być wygasić, by powstający dym nie przeszkadzał w czyszczeniu. Należy też zamknąć wszystkie otwory i klapy w kotle.
 2. Pamiętaj także o odłączeniu rury, która łączy komin z piecem bądź kominkiem, a dziurę dobrze zabezpiecz.
 3. Po uprzednim wyczyszczeniu komina należy otworzyć wyczystkę bardzo ostrożnie i pozwolić, aby sadza wysypała się do wiadra. Na początku będziesz wysypywać sadzę, która już opadła na dół. Problem zacznie się, gdy sadza pozostawiona na górze będzie spadać. Warto pamiętać o założeniu maseczki, gdyż sadza może być bardzo niebezpieczna dla Naszych płuc.
 4. Gdy wybierzesz już wszystko użyj lusterka wkładając rękę do wyczystki, aby zobaczyć czy wszystko zostało usunięte. W lusterku powinieneś zobaczyć cały komin i niebo na samym wylocie. Jeśli tak nie jest weź kawałek drutu i spróbuj od dołu wyczyścić komin.

Jak czyścić komin?

 1. Po wejściu na dach użyj lin zabezpieczających, by nie narażać się na upadek z wysokości. Sprawdź przewody wentylacyjne, aby upewnić się, że nie ma tam żadnych niepożądanych rzeczy.
 2. Następnie rozwiń kilka metrów liny i jeden z końców przywiąż do masztu anteny, aby zapobiec wyślizgnięciu się liny z rąk. Po założeniu rękawic powoli opuszczaj szczotkę z obciążnikiem do komina. Jeśli w kominie szczotka zatnie się trzeba podnieść ją trochę do góry i puścić z rozpędu. Jeśli takie działanie nie pozwoliło na przedostaniu się szczotki niżej trzeba ją wyjąć i delikatnie przyciąć pod wymiar kanału.
 3. Jeśli udało Ci się opuścić szczotkę do samego dołu należy przeczyścić komin kilka razy na całej długości. Zapewni to jego dobre wyczyszczenie. Ponownie sprawdź kanały wentylacyjne, czy nie widać unoszącej się sadzy. Jeśli zauważyłeś coś niepokojącego podczas czyszczenia komina zadzwoń po zawodowego kominiarza.
 4. Po wyczyszczeniu wyczystki w kotłowni wyszczotkuj komin od góry jeszcze raz, aby zebrać ostatnie gramy sadzy (szczególnie dolną część komina).
 5. Po skończonej pracy trzeba posprzątać kotłownię. Wyczyść do końca wyczystkę i upewnij się, że komin jest drożny. Możesz użyć odkurzacza (najlepiej przemysłowego lub warsztatowego) do posprzątania resztek sadzy, które osadziły się podczas czyszczenia.

Komin i kotłownia czyste, a Ty masz spokój na jakiś czas.

Ile kosztuje czyszczenie komina?

Co jeśli masz lęk wysokości i boisz się wejść na dach i samodzielnie wyczyścić komin? Skontaktuj się z fachowcem!

Czyszczenie komina zależne jest od rodzaju domu, wysokości i szerokości komina oraz od tego czego sobie życzymy.

Samo czyszczenie komina w domu jednorodzinnym wynosi około 100-150 zł. Natomiast kompleksowe czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie szczelności instalacji gazowej może wiązać się z kosztem około 200-250 zł.

Zatem jeśli się boisz wejść na dach, nie masz odpowiedniego sprzętu, nie wiesz czy dokładnie uda Ci się komin wyczyścić zadzwoń po profesjonalistę.

dym z kominów z zakładów

Zanieczyszczenia z kominów- jak bardzo szkodzą na Nasze zdrowie?

Jak często czyścić/ wyczyścić komin?

Jak mówi ustawa- Prawo budowlane (Dz.U.2013 poz.1409 z późn. zm.) w art. 62, ust. 1, pkt 1, lit. c “Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawana przez włascieicla lub zarządcę kontroli: 1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego: (…) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)”

Najlepszym momentem na sprawdzenie przewodu kominowego jest jesień, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego mimo, iż to właśnie w czasie sezonu grzewczego najczęściej dochodzi do awarii komina.

Ważne jest także systematyczne czyszczenie komina, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zapalenia sadzy. Przewody spalinowe należy czyścić dwa razy w roku, a dymowe przewody cztery razy.

Po przeprowadzeniu każdej kontroli technicznej kominiarz powinien sporządzić protokół pokontrolny. Zobowiązany jest także wydać Nam dokument, który potwierdza wykonane przez niego prace. W razie pożaru domu, ubezpieczyciel prosi Nas o pokazanie takiego dokumentu.

Pamiętajmy także o tym, że czyszczenie komina po sezonie grzewczym sprzyja Naszemu bezpieczeństwu.

Co grozi za brak kontroli przewodów kominowych?

Jeśli nie przeprowadzimy kontroli komina, bo nie będzie Nas w domu musimy sami zgłosić się do zakładu kominiarskiego w celu ustalenia dogodnego dla Nas terminu.

Jeśli kontrola z różnych powodów nie odbędzie się możemy zostać ukarani karą pieniężną w wysokości 500 zł.

Warto dbać o przewody kominowe w trosce o własne bezpieczeństwo. Osadzająca się sadza lub cofający dym zagraża Naszemu życiu i zdrowiu. Powitajmy w swoim domu kominiarza, zapłaćmy niewielką kwotę za sprawdzenie przewodu i żyjmy bezpiecznie i bez stresu.