23 stycznia 2017

Przeprowadzasz się do nowego domu? Wezwij kominiarza!

Nareszcie może ziścić się największe marzenie w Twoim życiu! Zamieszkasz w długo budowanym przez siebie domu jednorodzinnym. Chociaż na początku wszystko wygląda jak z bajki, nie pozwól sobie na uśpienie swojej czujności. Wraz z przeprowadzką do niezależnego lokum, zyskujesz nie tylko przestrzeń i wolność od wścibskich sąsiadów.

Pamiętaj również o długiej liście obowiązków, jakie wiążą się z utrzymaniem bezpiecznego stanu technicznego budynku. Brzmi przerażająco? Spokojnie! Zaraz dowiesz się w jaki sposób powinieneś dbać o instalację grzewczą, przewody kominowe i jak często powinieneś zapraszać kominiarza na swój dach.

Jak prawidłowo palić w kotle na paliwa stałe?

Czas najwyższy pogodzić się z tym, że to właśnie od Ciebie najwięcej zależy, w jakiej kondycji będzie znajdował się nie tylko kocioł, ale również cała instalacja grzewcza. Może nieświadomie popełniasz błędy, które po wyeliminowaniu nie będą powodować ciągłego zapychania się przewodu kominowego.

Czego nie robić?

Palenie śmieci

Na pewno starasz się pozostawiać po sobie jak najmniej śmieci. To bardzo dobrze… dopóki nie zaczynasz nimi palić w piecu. W ten sposób skutecznie skracasz żywotność pieca, nie mówiąc już o tym, że na pewno nie można nazwać Ciebie ekologicznym palaczem. To nie jest sposób na tańsze palenie. Co prawda sam teoretycznie jesteś producentem śmieciowego paliwa, co wydaje się iście ekonomicznym planem biznesowym, jak zaoszczędzić na dodatkowej tonie węgla. Jednak pamiętaj, taka oszczędność prędzej czy później zmusi Cię do wymiany komina, ponieważ osadzająca się wewnątrz przewodu kominowego substancje, całkowicie go zniszczą.

Brak wentylacji

Jeśli nie chcesz się zaczadzić, to jak najszybciej zadbaj o prawidłową wentylację kotłowni i doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza dla potrzeb prawidłowego spalania. Powietrze z zewnątrz musi być doprowadzone przez otwór nawiewowy tzw. „zetkę”. Oczywiście musi być również zapewniona wentylacja wywiewna.

Poruszanie szybrem

Zamknięcie szybra, który znajduje się na tylnej części kotła jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do prawdziwej tragedii – zablokuje odprowadzenie spalin. Przede wszystkim zapamiętaj, że spaliny, które przecież powstają w procesie spalania, muszą mieć ujście przez komin, a nie do kotłowni, przez jakąś szczelinę.

Wystarczy trochę przegrzać, by było ciepło

Dzisiejsze kotły pozwalają na bardzo szybkie nagrzanie powietrza w całym mieszkaniu. Właśnie – powietrza. Jest to jakże subtelna i jednocześnie istotna różnica. Ponieważ nagrzewając powietrze wcale nie uzyskujemy trwałego ciepła. Przestaniesz palić, powietrze bardzo szybko ostygnie, a Ty będziesz próbował wytrzymać w zimnym mieszkaniu. Pamiętaj, że w domkach jednorodzinnych jest bardzo ważne to, czy mury zdążyły się nagrzać, czy jednak nie.

Prawidłowe działanie

W umiejętnym, czyli efektywnym, ale i również ekonomicznym spalaniu węgla, lub drewna będziemy posługiwali się przede wszystkim nie szukaniem jak najtańszych materiałów, oraz przepalania intensywnego, ale jednorazowego. Jaki będzie tego efekt? Może i spalamy mniej paliwa, ale nadal narzekamy na zimno.

Zdecydowanie lepiej jest palić przez cały czas, ale z mniejszym natężeniem. W takim celu należy przez cały czas utrzymywać średnią, ale stabilną temperaturę. Nie należy również prowadzić do zaduchu. Pozbądź się jak najszybciej stereotypu, że podczas sezonu zimowego, nie można przewietrzyć mieszkania. Faktycznie straty ciepła będą nieco odczuwalne, ale wchodząc do mieszkania nie poczujesz nieprzyjemnego zapachu, który jest wynikiem wytwarzanego dwutlenku węgla i kumulacji dymu , który zawsze w jakimś procencie wydobędzie się z pieca, chociażby podczas podkładania do kotła.

Gazowe centralne ogrzewanie

Mieszkania mające ogrzewanie gazowe, na pewno nie są tanie w utrzymaniu. Już nie od dziś wiadomo, że jednak kotły zasilane paliwami gazowymi są zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Mając już taki kocioł w swoim domu, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać go ekonomicznie.

Bardzo często zapominamy o nowoczesnych możliwościach, jaką dają nam sterowniki temperatur dostosowane do pracy kotła. Zatem korzystajmy z tych opcji, jak na przykład ustawienie niższej temperatury w ciągu nocy, lub w czasie weekendu, kiedy nas nie ma w mieszkaniu. Ponadto nie we wszystkich pomieszczeniach musi być tak samo ciepło. Na przykład w sypialni może, a nawet powinno być chłodniej, niż na przykład w łazience (optymalna temperatura w sypialni to 18-19 oC). Natomiast w kuchni, z powodzeniem nagrzeje się od działającego piekarnika i gotowania.

Przegląd kominiarski

Dokładajmy wszelkich starań dotyczących sprawnego działania kotła, oraz całej pozostałej części instalacji grzewczej. Jednak nie zapominajmy jeszcze o jednym, bardzo ważnym obowiązku, który jest regulowany przepisami zawartymi w ustawie Prawo Budowlane
(Dz. U. Nr 80 poz. 718 z dn. 27.03.2003 r. ze zm. art. 62). Twoje przewody kominowe wentylacyjne, spalinowe, dymowe przynajmniej raz w roku powinny być sprawdzone oraz zgodnie z MSWiA z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. z dnia 11 maja 2006 r. powinny zostać oczyszczone, obowiązku tego powinien dokonać, co najmniej mistrz kominiarski jeśli chodzi o przegląd i co najmniej czeladni kominiarski jeśli chodzi o czyszczenie. Całość prac musi być zakończona podpisanie protokołu kominiarskiego. Zawsze sprawdzaj uprawnienia kominiarza który wykonuje usługę!

To nie jest jedyny powód, kiedy powinieneś wezwać do swojego domu kominiarza. Mianowicie, po fachowca należy zawsze dzwonić, jeśli tylko budynek dopiero został oddany do użytku (po budowie, generalnym remoncie), nastąpiła wymiana lub modernizacja starego kotła lub całej instalacji grzewczej. Ponadto, jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodów kominowych, na przykład brak ciągu kominowego, od razu wzywaj kominiarza, ponieważ mogło dojść do zatkania przewodu kominowego przez sadzę, gruz lub ptaki.