kominiarz na dachu

26 maja 2021

Odkryjemy dzisiaj przed Państwem całe kulisy pracy i zawodu kominiarza. Czy kominiarze przynoszą szczęście? Odpowiedź na to pytanie zostawiamy Państwu. Na pewno możemy stwierdzić, że praca kominiarza jest bardzo ważna i znacząca oraz w dużym stopniu może uchronić nas przed nieszczęśliwym wypadkiem. Usługi kominiarskie są znane każdemu i każdy z nas ich potrzebuje.

Uprawnienia

Żeby wykonywać zawód kominiarza potrzebne są odpowiednie uprawnienia, które umożliwiają samodzielne wykonywanie prac. Może je nabyć zdając egzaminy czeladnicze składające się z teorii oraz praktyki. Po zdaniu obu egzaminów nabywa się uprawnienia obejmujące kontrolę przewodów kominowych, sprawdzanie stanu drożności, ocenę stanu kratek wentylacyjnych oraz weryfikację prawidłowej cyrkulacji powietrza. Po każdej kontroli kominiarz uzupełnia protokół, wykonuje szkic przewodów kominowych oraz nanosi na niego oznaczenia drożności.

Jak zostać kominiarzem?

Kominiarzem można zostać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to ukończenie szkoły o profilu kominiarskim oraz zdanie wymaganych egzaminów i odbycie praktyki zawodowej. Drugim sposobem jest odbycie 3-letniej praktyki u mistrza kominiarskiego, a następnie zdanie egzaminu czeladniczego. Chcąc się rozwijać po przepracowaniu 6 lat można przystąpić do egzaminu mistrzowskiego. Zatrudnienie można znaleźć na przykład w spółdzielniach mieszkaniowych lub w prywatnych firmach kominiarskich, które otwierane są przez osoby posiadające uprawnienia.

kominiarz czyści komin

Egzamin

Jak już wcześniej wspomnieliśmy egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Przygotowaniem obu egzaminów zajmuje się Izba Rzemieślnicza. Część teoretyczna składa się z testu oraz rozmowy. Uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące między innymi zasad ochrony środowiska, przepisów prawa pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zakresu rachunkowości. Dodatkowo na egzaminie występują pytania dotyczące sposobu prowadzenia dokumentacji działalności gospodarczej. Pierwsza część egzaminu teoretycznego składa się z siedmiu pytań do każdego zagadnienia. Po jej zakończeniu przechodzi się do rozmowy, podczas której uczeń odpytywany jest z zakresu technologi, maszynoznawstwa oraz materiałoznawstwa. Po zdaniu teorii przychodzi czas na egzamin praktyczny, podczas którego egzaminowany wykonuje zadania powierzone przez komisję. 

Obowiązki kominiarza

Do obowiązków kominiarza należy między innymi:

  • przeprowadzanie kontroli przewodów kominowych
  • sprawdzanie drożności komina
  • ocena stanu technicznego drzwiczek rewizyjnych
  • ocena stanu technicznego kratek wentylacyjnych
  • sprawdzenie prawidłowej cyrkulacji powietrza
  • sprawdzanie stanu technicznego komina znajdującego się ponad dachem
  • wypełnienie protokołu
  • wykonanie szkicu przewodów kominowych
  • sporządzenie numeracji pionów
  • naniesienie na szkic oznaczeń drożności
kominiarz w pracy

Cechy kominiarza

W tym zawodzie na pewno odnajdą się osoby, które nie posiadają lęku wysokości, ponieważ praca ta to głównie praca na wysokościach – dachach. Oprócz tego dobrego kominiarza powinien charakteryzować dobry stan zdrowia, skrupulatność, sprawność fizyczna, poczucie odpowiedzialności, rzetelność i dokładność. Ponadto kominiarz powinien systematycznie poszerzać i aktualizować swoją wiedzę na temat systemów i instalacji kominowych oraz wentylacyjnych. Wbrew pozorom nie jest to łatwa praca i przede wszystkim na kominiarzu spoczywa ogromna odpowiedzialność. Bowiem od niego zależy w pewnym zakresie bezpieczeństwo mieszkańców danego domu lub mieszkania.

Czy zawód kominiarza odchodzi w zapomnienie?

Jak każdy z nas wie postęp technologiczny jest ogromny również w przypadku systemów i instalacji kominiarskich. Śmiało moglibyśmy stwierdzić, że zawód kominiarza jest na wyginięciu tymczasem to nie prawda. Wraz z rozwojem technologii zmienił się po prostu zakres obowiązków kominiarza. Każda osoba chcąca więc zostać kominiarzem nie musi się obawiać o brak zatrudnienia czy jego perspektyw. Usługi kominiarskie prędzej czy później będą potrzebne każdemu z nas. Nie zapowiada się by zrezygnowano całkowicie z chociażby tak wyglądającej wentylacji w domach jak teraz a należy ją systematycznie sprawdzać. Obecnie kominiarze kontrolują prawidłowe podpięcie i działanie kotłów grzewczych czy wentylacji i kominów.

powitanie kominiarza

Każde z działań kominiarza służy naszemu zdrowiu i życiu. To dzięki niemu i wykonanym przez niego pracom możemy spokojnie spać nie bojąc się o zatrucie czadem czy pożar. Każdy też kto nie posiada lęku wysokości może spokojnie pomyśleć o karierze kominiarza. Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów na naszym blogu.