kominiarz czyści śnieg miotłą

06 grudnia 2018

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest silnie trującym gazem, jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Według danych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odsetek zgonów spowodowanych zatruciem czadem wynosił 4,96% spośród wszystkich przyczyn zgonów. Wyniki badań pokazują, że zatrucie tlenkiem gazu to problem, który rzeczywiście istnieje i przed którym należy się chronić. Do zatruć dochodzi zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, dlatego w tym okresie należy najbardziej zwrócić uwagę na urządzenia w domach.

Jak powstaje czad i dlaczego jest niebezpieczny?

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Czad może utleniać się z powodu braku świeżego powietrza napływającego do urządzenia lub z powodu zanieczyszczenia, zużycia palnika gazowego. Okna szczelnie zamknięte w czasie zimy również mogą ułatwić powstawanie czadu.

Tlenek węgla, który wchłania się poprzez układ oddechowy, trafia do krwioobiegu. W układzie oddechowym czad wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen. Blokuje w ten sposób dopływ tlenu do organizmu. Powoduje to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Następstwem zatrucia tlenkiem węgla może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodka nerwowego. niewydolność wieńcowa, zawał, a nawet śmierć.

komin na tle niebie

Pamiętaj o regularnym przeglądzie komina w swoim domu

Jak zabezpieczyć się przed czadem?

  • Przede wszystkim należy wyposażyć się w czujnik czadu, który spełnia polskie i europejskie normy. Atestowany czujnik zaalarmuje Cię o zagrożeniu, jeśli czad się pojawi, to alarm uaktywni się wydając głośny dźwięk.
  • Regularnie wykonuj przeglądy techniczne, a także czyszczenie przewodów kominowych, wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Pamiętaj, aby korzystać z usług wyłącznie profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Dobry kominiarz sprosta każdej trudności.
  • Nigdy nie naprawiaj na własną rękę przewodów kominowych.
  • Dokonuj regularnego przeglądu instalacji wentylacyjnej.
  • Usuwaj każdą usterkę stwierdzoną przez kominiarza.
  • Często wietrz mieszkanie. Szczególnie zwróć uwagę na pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania.
  • Pamiętaj o uszczelnieniu okien w kuchni podczas gotowania za pomocą kuchenki gazowej.
  • Zadbaj o systematyczne sprawdzanie ciągu powietrza przez nawiewniki.
  • Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Za pomocą przyłożenia kartki papieru do kratki wentylacyjnej. Jeśli nic nie zakłóca wentylacji kartka przylgnie do kratki.
  • Dbaj o swoje urządzenia, nie spalaj w nich żadnego rodzaju śmieci.
  • Pamiętaj, że zdrowie Twoje i Twoich bliskich jest najważniejsze!

Jakie są objawy zatrucia?

Pierwszymi objawami zatrucia są bóle głowy, zaburzenia równowagi, nudności, wymioty. Kolejne etapy to odrętwienie ciała, osłabienie mięśni w całym ciele, kołatanie serca i bóle w klatce piersiowej. Ostatnim etapem zatrucia czadem jest apatia, która przeradza się w senność i w ostatniej fazie zatruty traci przytomność.

Dom oznaczać powinien bezpieczeństwo – zadbaj o to już teraz

Jak pomóc osobie zatrutej tlenkiem węgla?

Najważniejszą czynnością, którą obowiązkowo należy wykonać przy osobie zatrutej czadem to zapewnienie dopływu świeżego i czystego powietrza. Należy osobę poszkodowaną przenieść w bezpieczne miejsce, najlepiej na zewnątrz domu czy mieszkania. Poszkodowanemu powinno się rozluźnić ubranie, jednak nie rozbierać, bo spowodować by to mogło jego przemarznięcie.

Koniecznością jest także wezwanie służby ratowniczej: pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna 998 lub numer alarmowy 112, a także pogotowie gazowe – 992.

Jeżeli po wyprowadzeniu poszkodowanego na świeże powietrze, zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do masażu serca i wykonania sztucznego oddychania.

Stosowanie się do powyższych zasad jest konieczne w dbaniu o zdrowie własne i bliskich. Odrobina przezorności sprawi, że ochronisz swoją rodzinę przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

W trosce o własne bezpieczeństwo ponownie zalecam zamontować w domu czujnik dymu i gazu. Koszt montażu to drobnostka w porównaniu do ryzyka, jakie niesie ze sobą nieposiadanie tego urządzenia.

Zachęcam do regularnego zlecania przeglądu Waszych kominów – z przyjemnością służę pomocą na terenie Warszawy.